در این مقاله میخواهیم به مشکلات و معایب داربست های سنتی بپردازیم و دلایلی که ذکر میکنیم از دلایل اصلی انتخاب کلایمر به عنوان جایگزین داربست میباشند.

در پروژه های ساختمانی و کار در ارتفاعات در ایران به طور معمول از داربست های سنتی استفاده میشود. این داربست ها از لوله، بست، چهار پیچ، گردان و مغزی تشکیل میگردند. متاسفانه داربست های سنتی دارای معایب و مشکلات فراوانی هستند که در زیر به طور خلاصه به چند مورد از آنها اشاره میکنیم:

  1. عدم کیفیت لوله، اتصالات و موارد تشکیل دهنده
  2. عدم وجود استاندارد تایید شده و دستورالعمل کلی و جامع
  3. کمبود ایمنی و المانهای مورد نیاز برای ایجاد حداقل امنیت حین کار
  4. فقدان سکوی مناسب و با کیفیت جهت کار کارگران
  5. دشواری در مونتاژ و دمونتاژ داربست
  6. دشواری در جابجایی افراد و وسایل و تجهیزات کار

 

اجاره کلایمر گزینه ای مناسب به عنوان جایگزین داربست سنتی میباشد. میتوان به جای استفاده از داربست و اتصالات ثابت آن، کلایمر را جایگزین این ابزار ناامن کرد. کلایمر با استفاده از دو سیم یا طناب قدرتمند از بالاترین ارتفاع سازه شما آویزان میشود. این ویژگی دسترسی آسان شما به تمامی ارتفاعات را به راحتی و در امنیت کامل میدهد. همچنین به جای سکوی تخته ای بر روی داربست، کلایمر سکوی مختص خود را دارد. این سکو به کلایمر متصل است و خطر سقوط کارگران را به حداقل میرساند.

 

تفاوت های کلایمر و داربست سنتی

 

1. نصب کلایمر و نصب داربست سنتی

حدودا یک پنجم آسیب دیدگی های داربست مربوط به نصب، برپایی و برچیدن آنهاست. در حین برپایی یکی از ایرادات اصلی کم بودن فضای سکو برای کار کارگران است. استفاده از سکوی فلزی کلایمر در برابر الوارهای باریک و لغزنده داربست، امنیت استفاده از این وسیله را دوچندان میکند. همین امر باعث افزایش استفاده از کلایمر به عنوان جایگزین داربست شده است. نصب کلایمر به راحتی انجام شده و در صورت محکم بودن لنگرگاه دیگر هیچ خطری از سمت کلایمر شما را تهدید نخواهد کرد. این تکنولوژی توسط متخصصان نصب شده و زمان نصب آن بسیار کمتر از زمان نصب مورد نیاز برای داربست سنتی میباشد.

 

2. بالا و پایین رفتن از کلایمر و داربست سنتی

بخشی از آسیب دیدگی مربوط به داربست برای زمانی است که کارگران نیاز به حرکت عمودی دارند. بالا و پایین رفتن در داربست های سنتی با مشکلات و سختی های زیادی همراه است. خطر جابجایی کارگران و مصالح بسیار زیاد است و هر لحظه در حین جابجایی، خطر سقوط کارگران را تهدید میکند. در بهترین روش یعنی استفاده از نردبان هم مشکلاتی در جابجایی مصالح برای کارگران پیش می آید. با استفاده از کلایمر جابجایی عمودی تنها با استفاده از یک دکمه و یا استفاده از اهرم دستی است و کارگران برای جابجا شدن نیازی به بالا رفتن از لوله ها ندارند. کلایمر با استفاده از موتور قدرتمند خود، سکو را به راحتی به بالا و پایین حرکت میدهد و نیروی مورد نیاز توسط برق تامین میشود.

 

3. بار اضافه

استفاده از بار و مصالح زیاد با وزن بالا در داربست منجر به خمیدگی الوار و در نهایت شکستن و سقوط مصالح و کارگران میشود. این مشکلات در صورت استفاده از میزان بار زیاد اتفاق می افتد و میتواند جان کارگران و افرادی که در اطراف داربست هستند را به خطر بیاندازد. اما با استفاده از کلایمر شما میتوانید قبل از نصب، میزان بار مورد نظر خود را به مسئول نصب اعلام فرمایید تا کلایمر مناسب شما را نصب

کنند. کلایمرها در اندازه ها و انواع بسیار زیاد و متفاوتی برای استفاده های مختلف طراحی و ساخته شده اند. با توجه با نوع کار، میزان بار و فضای مورد نظر میتوانید کلایمر خود را سفارشی کنید تا تجربه بهتری را برای کارگران و کارفرمایان ایجاد نمایید.

 

4. امنیت سکوی کار

یکی از دلایل برتری کلایمر نسبت به داربست سنتی، سکوی کار آن و امنیتی که برای کارگران ایجاد میکند است. شکستن الوارهای زیر پای کارگران و سقوط آنها و مصالحشان مشکلاتی است که جان کارگران و افراد اطراف داربست را به خطر می اندازد. کلایمر با دارا بودن سکوی فلزی یک تکه و محکم میتواند تا حد زیادی امنیت کارگران را تامین کند. در این حین مشکلات دیگری نظیر نبود نرده های محافظتی در داربست میتواند پر مخاطره باشد. نرده هایی که در هنگام به هم خوردن ناگهانی تعادل کارگران میتواند از سقوط آنها جلوگیری کند در کلایمرها به خوبی تعبیه شده اند. این نرده ها نیز میتوانند از سر خوردن مصالح و سقوط آنها بر سر عابران و دیگر کارگران جلوگیری کنند که خود باعث افزایش ایمنی هنگام کار با این تکنولوژی میشود.

 

5. هزینه کلایمر در برابر داربست سنتی

برای اجاره و نصب داربست سنتی چه هزینه هایی مد نظر است؟ هزینه هایی همچون مصالح مورد نیاز، تعداد افراد مورد نیاز برای نصب و برپایی و مدت زمان زیادی که تنها صرف باز و بسته کردن پیچ هایی میشوند که به تعداد فراوان به داربست متصل میشوند. اما برای نصب کلایمر که مواردی مدنظر است؟ تعداد حداقل افراد مورد نیاز برای نصب راه اندازی! نبود پیچ های متعدد و زمان بر! کمتر بودن مصالح مورد نیاز برای تعبیه سکوی کار مناسب کار! اینها تنها موارد اندکی هستند که میتواند هزینه های شما را کاهش دهند و نیز به دلیل کمتر بودن زمان نصب و برپایی، هزینه کمتری به عنوان اجرت از شما دریافت میگردد. در ضمن با اجاره کلایمر میتوانید هزینه ها را بیش از پیش کاهش دهید و نیازی به پرداخت هزینه های تعمیر و نگهداری کلایمر و تجهیزات آن نیست.